...

twoja-recepta.net

Zespół jelita drażliwego

Jak się objawia i leczy?

Uporczywa biegunka, silne bóle brzucha i wzdęcia mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego. To schorzenie brzucha powodują zaburzenia w pracy jelita grubego.

Co powoduje powstanie zespołu jelita drażliwego?

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca znane. Do rozwoju schorzenia może przyczynić się kilka czynników. Są to: nadwrażliwość trzewna, nieprawidłowa motoryka jelit, przebyte w przeszłości biegunki o podłożu infekcyjnym, zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej. Nadpobudliwość jelita grubego może wywoływać spożywanie pewnych pokarmów czy nadmierne stosowanie środków przeczyszczających. Także stres, stany lękowe i depresją mogą prowadzić do nadpobudliwości jelita grubego. Zespół jelita drażliwego jest schorzeniem, które znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Jak objawia się zespół jelita wrażliwego?

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu jelita drażliwego jest biegunka oraz oddawanie płynnego (często z domieszką śluzu) lub bobkowatego stolca. Mogą też pojawić się zaparcia. Objawy świadczące o zespole jelita drażliwego najczęściej pojawiają się między 20. a 40. rokiem życia. Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu oraz badań laboratoryjnych krwi i kału. Czasem lekarza zleca kolonoskopię. W leczeniu mogą być stosowane leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe czy przeciw zaparciom. Czasem niezbędna jest antybiotykoterapia.

Konsultacje z wystawieniem eRecepty

Brakuje jakiegoś leku?

SKORZYSTAJ Z NASZEJ WYSZUKIWARKI

wyszukiwarka leków