...

twoja-recepta.net

Uzależnienie od nikotyny

Czy uzależnienie od nikotyny można wyleczyć?

Nikotyna to substancja o działaniu psychoaktywnym, która może powodować uzależnienie. Uzależnienie od nikotyny ma charakter przewlekły i nawracający. Ryzyko powrotu do nałogu jest bardzo duże. Zależność od nikotyny powoduje zmiany w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, dlatego w sytuacji zaprzestania palenia występuje zespół abstynencyjny.

Na co mogą zachorować palacze?

Nikotyna jest tylko jedną z substancji, które zawiera dym tytoniowy. To dlatego palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób. Osoby uzależnione od nikotyny zagrożone są:

  • chorobami układu sercowo-naczyniowego (między innymi zawałem serca i udarem mózgu);
  • przewlekłą obturacyjną chorobą płuc;
  • chorobami nowotworowymi – przede wszystkim rakiem płuc, jamy ustnej i gardła, krtani.

Palenie tytoniu może być również przyczyną niepłodności.

Jak ułatwić sobie rzucenie palenia?

Objawy abstynencji nikotynowej (rozdrażnienie, silna potrzeba sięgnięcia po papierosa czy niepokój) pojawiają się już kilka godzin po wypaleniu ostatniego papierosa. W terapii uzależnienia stosuje się środki farmakologiczne, w których składzie często znajduje się nikotyna. Ułatwiają one stopniowe zaprzestanie dostarczania organizmowi nikotyny i pozwalają skutecznie rzucić palenie. Środki te mogą mieć postać plastrów, tabletek do ssania, gumy. Są dostępne bez recepty.

Konsultacje z wystawieniem eRecepty

Brakuje jakiegoś leku?

SKORZYSTAJ Z NASZEJ WYSZUKIWARKI

wyszukiwarka leków