...

twoja-recepta.net

Trądzik

Najbardziej powszechna choroba skóry

Jedną z najczęściej występujących chorób skóry jest trądzik. Choroba ta ma przewlekły charakter. Kiedyś była schorzeniem głównie osób młodych, między 12. a 19. rokiem życia. Dzisiaj z jego powodu cierpi też coraz więcej osób po 25. roku życia.

Co powoduje trądzik?

Najczęściej trądzik pojawia się u osób z tłustą cerą. Wzmożona produkcja sebum i nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych odgrywają bardzo ważną rolę w pojawieniu się trądziku. Może on przybierać różną postać. Zdecydowanie najczęściej na twarzy pojawiają się zmiany grudkowo-krostkowe. Dieta bogata w cukier, agresywna, wysuszająca skórę pielęgnacja, stres i zanieczyszczenia – to czynniki, które mogą nasilać objawy trądziku. Pryszcze i krosty najczęściej pojawiają się na policzkach, czole, brodzie i na plecach.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Do pielęgnacji cery trądzikowej nie należy stosować mocno wysuszających kosmetyków. Krosty można smarować maścią ichtiolową dostępną w każdej aptece bez recepty oraz stosować drożdże piekarnicze (można je dzisiaj kupić w formie tabletek). W aptekach dostępne są też maści, kremy i toniki zwalczające bakterie występujące na skórze. W przypadku przewlekłego trądziku konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednie leki na receptę.

Konsultacje z wystawieniem eRecepty

Brakuje jakiegoś leku?

SKORZYSTAJ Z NASZEJ WYSZUKIWARKI

wyszukiwarka leków