
Tabletka „Dzień po"
Biorąc pod uwagę potrzeby kobiet, przygotowaliśmy dla Was usługę konsultacji telemedycznej z możliwością przepisania tabletki „dzień po”. Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko w określonych przypadkach, dlatego podczas badania online nasz specjalista sprawdzi realne powody i wskazania do tego, by ją zastosować. W przypadku uzasadnionego wskazania do zastosowania antykoncepcji awaryjnej pacjentka otrzyma receptę na tabletkę „dzień po”.
Dlaczego warto zamówić telekonsultację z receptą online?
Usługa telekonsultacji z wystawieniem recepty online na antykoncepcję awaryjną jest bardzo wygodna. Dzięki skorzystaniu z naszej oferty:
- nie wydajesz pieniędzy na prywatną wizytę lekarską
- nie musisz tłumaczyć swojemu lub przypadkowemu lekarzowi, dlaczego potrzebna Ci tabletka „dzień po". Dla wielu osób jest to krępujące
- oszczędzasz czas, korzystając z telekonsultacji i unikając wizyty w poradni stacjonarnej
- nie spotka Cię odmowa na wystawienie recepty na antykoncepcję awaryjną.
Zamówienie usługi telekonsultacji na antykoncepcję awaryjną traktujemy priorytetowo
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że awaryjna metoda antykoncepcji nie może czekać. Właśnie dlatego zgłoszenia takie traktujemy priorytetowo. Dzięki nam szybko i dyskretnie zamówisz interesujący Cię preparat. Zadbaliśmy o Twoją wygodę, dlatego przygotowaliśmy maksymalnie uproszczony formularz. Po jego wypełnieniu i opłaceniu usługi, Twoje zamówienie zyskuje status „PILNE” i realizowane jest bardzo szybko. Nasze recepty z powodzeniem zrealizujesz w dowolnej aptece.

Kiedy stosować awaryjną antykoncepcję?
Tak jak wspominaliśmy, antykoncepcja awaryjna powinna być uzasadniona. Lekarz każdorazowo bierze pod uwagę względy etyczne oraz zdrowie pacjentki, które zawsze stawiane jest na pierwszym miejscu. Między innymi dlatego lekarze podpisują klauzulę sumienia. W jakich sytuacjach wskazana jest tabletka „dzień po”?
Czytaj więcej- Tabletki „dzień po” można zastosować w sytuacji, gdy w trakcie stosunku płciowego doszło do zsunięcia się lub pęknięcia prezerwatywy jako jedynej metody antykoncepcji.
- Tabletkę „dzień po” można również przyjąć w trakcie antykoncepcji hormonalnej. Wskazana jest wtedy, gdy przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej zostało opóźnione lub zaniechane. Tabletka „dzień po” może zostać przepisana, gdy pacjentka opuściła minimum 3 tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe lub choćby jedną tabletkę jednoskładnikową.
- Zażycie tabletki „dzień po” rekomendowane jest również przy braku przyjęcia lub opóźnieniu zażycia kolejnej dawki preparatu antykoncepcyjnego w postaci plastrów lub zastrzyków.
- Zastosować antykoncepcję awaryjną powinno się także w przypadku wydalenia wkładki lub spirali wewnątrzmacicznej.
Antykoncepcja awaryjna u ofiar przemocy
Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej rekomendowane jest również u ofiar przemocy seksualnej. Dotyczy to kobiet, które padły ofiarą molestowania i wykorzystania przy tym narządów płciowych oraz napaści z gwałtem. Antykoncepcję awaryjną powinno się zastosować nawet wtedy, gdy nie doszło do pełnej penetracji.
Antykoncepcja awaryjna – kiedy zadziała?
Na czym polega działanie tabletek „dzień po”? Przede wszystkim należy odróżnić rodzaje tabletek w antykoncepcji hormonalnej oraz tabletek poronnych, ponieważ są to zupełnie inne preparaty medyczne. Różnią się nie tylko pod względem składu, ale również sposobu ich działania.
Skuteczność antykoncepcji awaryjnej można zaobserwować tylko w przypadkach, gdy nie doszło jeszcze do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jeżeli już do tego doszło, to zażycie tabletki „dzień po” nie wpłynie na zapobiegnięcie niechcianej ciąży.
Działanie antykoncepcji awaryjnej – mechanizm
Po określeniu czym właściwie jest tabletka „dzień po”, warto sprawdzić, na czym polega mechanizm jej działania. Medycyna uwzględnia dwa podstawowe założenia, jakie powinno spełnić działanie tabletki „dzień po”.
Na początku tabletka „dzień po” powinna opóźnić lub zablokować owulację, o ile wcześniej do niej nie doszło. Kolejnym efektem zażycia antykoncepcji awaryjnej jest utrudnienie plemnikom przedostania się do komórki jajowej. Efekt taki uzyskuje się poprzez zagęszczenie błony śluzowej macicy. Dzięki temu spada potencjał połączenia komórki z plemnikiem i docelowo zagnieżdżenia się zarodka w endometrium. Tak, w dużym skrócie można opisać działanie tabletki „dzień po”.
Jakie są rodzaje antykoncepcji awaryjnej?
Obecnie na rynku Polski dostępne są dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej. W obu przypadkach jest to doustna antykoncepcja awaryjna, która wymaga zażycia tabletki „dzień po”. Oba rodzaje posiadają podobne substancje hormonalne, a główna różnica polega na okresie, w którym po stosunku płciowym można przyjąć preparat. Poniżej w kilku słowach opiszemy oba rodzaje antykoncepcji awaryjnej.
EllaOne
Tabletka „dzień po” EllaOne zawiera w sobie przede wszystkim substancję czynną octan uliprystalu. Skuteczność tabletki obserwuje się przez pierwsze 120 godzin (około 5 dni) od czasu, kiedy odbył się stosunek płciowy. Jeżeli zdążycie w tym czasie wziąć tabletkę EllaOne, to prawdopodobnie unikniecie nieplanowanej ciąży. W przypadku przekroczenia tego czasu octan uliprystalu nie wpłynie na przebicie pęcherzyka Graffa i nie zaobserwuje się uwolnienia komórki jajowej.
Warto pamiętać o tym, że skuteczność tabletki nie jest stuprocentowa. Najnowsze badania kliniczne dowodzą, że jej skuteczność szacuje się na około 98-99%. W pozostałych przypadkach dochodziło do zapłodnienia komórki jajowej.
Escapelle
Drugim wyborem na polskim rynku pozostają tabletki „dzień po” Escapelle. Jaka jest charakterystyka produktu leczniczego Escapelle? Preparat ten opiera swoje działanie na lewonorgestrelu. Tabletkę należy przyjąć maksymalnie w ciągu 72 godzin (około 3 dni) od niezabezpieczonego stosunku. Wówczas możliwe jest opóźnienie owulacji, a preparat Escapelle hamuje uwalnianie komórki jajowej. Jeżeli ten czas zostanie przekroczony, to zażycie antykoncepcji awaryjnej nie wpłynie na uwolnienie dojrzałej komórki jajowej. W takich sytuacjach kobieta często nie może nic już zrobić z niechcianą ciążą.
Według najnowszych badań skuteczność tabletki Escapelle ocenia się na poziomie od 97 do 99%. W pozostałych przypadkach preparat nie zadziałał i mieliśmy do czynienia z niepożądaną ciążą. W przypadku preparatów z kategorii antykoncepcji awaryjnej ich skuteczność nie osiąga 100%. Im szybciej weźmie się preparat „dzień po” po niezabezpieczonym stosunku, tym wyższa jego skuteczność.
Skontaktuj się z lekarzem, aby otrzymać receptę na tabletkę „dzień po”
Antykoncepcja awaryjna może być stosowana tylko w określonych przypadkach i po odbyciu badania ginekologicznego lub badania lekarza pierwszego kontaktu połączonego z wywiadem. W przypadkach nagłych trudno u umówienie wizyty tu i teraz, dlatego alternatywą może być kontakt ze specjalistami poprzez telekonsultację. Uniemożliwienie zapłodnienia komórki po odbyciu niezabezpieczonego stosunku musi nastąpić w krótkim czasie i każda godzina jest cenna.
W związku z tym warto od razu skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić wywiad, jeżeli tylko podejrzewacie, że po niezabezpieczonym stosunku mogło dojść do zapłodnienia. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej musi być uzasadnione i to również specjaliści biorą pod uwagę. Tabletka „dzień po” działa tylko w określonym czasie, dlatego bezwzględnie trzeba się do tego zastosować.
Czasem dochodzi również do sytuacji, gdy pacjentka w wyniku biegunki lub wymiotów wydali tabletkę. Wówczas od razu powinna zostać przyjęta druga tabletka, ponieważ działanie pierwszej może być nieskuteczne.
Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla naszego organizmu? Wszystko zależy od tego, czy przyjęciu tabletki towarzyszy wizyta u lekarza oraz czy jej stosowanie odbywa się zgodnie z jego zaleceniami oraz wskazaniami producenta. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu, a także powodować określone skutki uboczne. Bezwzględnie należy o tym pamiętać. Jeżeli będziecie odpowiedzialni i postąpicie zgodnie ze wskazówkami lekarza, to tabletka „dzień po” będzie bezpieczna dla organizmu oraz zadbacie o jej skuteczność.
Potencjalne skutki uboczne tabletki „dzień po”
Przyjmowanie tabletek „dzień po” może mieć również określone skutki uboczne, np. zawroty głowy. Wśród nich może pojawić się także rozregulowane krwawienie miesiączkowe. To objaw, który obserwowany jest u pacjentek najczęściej. Antykoncepcja awaryjna nie powinna mieć wpływu na działanie tabletek antykoncepcyjnych. U kobiet w trakcie antykoncepcji hormonalnej można zaobserwować przesunięcie się w czasie krwawienia z odstawienia.
Wśród skutków ubocznych wymienia się także możliwe jednorazowe przesunięcie się cyklu miesiączkowego. Sporadycznie obserwowane również są takie skutki uboczne zażycia tabletki „dzień po” jak: bóle brzucha, zawroty głowy, nudności i wymioty, a czasem również biegunka.
Wspominaliśmy o tym, że tabletki „dzień po” zawierają substancję czynną octan uliprystalu. To bardzo ważna informacja dla kobiet. Jeżeli doszło już do zagnieżdżenia się zarodka, to tabletka „dzień po” nie będzie miała żadnego wpływu na prawidłowy rozwój płodu i nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Zastosowanie jednej z podanych metod antykoncepcji awaryjnej nie wpływa również na płodność kobiety.
Antykoncepcja awaryjna – przeciwskazania do jej stosowania
Poza niepożądanymi skutkami tabletka „dzień po” może powodować również zagrożenie w określonych warunkach. Współczesne badania kliniczne pozwalają na wyselekcjonowanie schorzeń i sytuacji, przy których metoda awaryjnej antykoncepcji jest niewskazana. Wśród tych przeciwwskazań znajdują się:
- okresy karmienia piersią;
- nowotwory hormonozależne, w tym m.in. rak piersi;
- okresy regularnego stosowania antykoncepcji;
- występowanie zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, w tym m.in. nienaturalne krwawienia z dróg rodnych;
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
- ciąża.
Jeżeli cierpicie na któreś z tych schorzeń, znajdujecie się w okresie karmienia piersią lub już jesteście w ciąży, to antykoncepcja awaryjna jest niewskazana. Pamiętajcie o tym, aby przed zastosowaniem tabletki „dzień po” dokładnie poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia oraz aktualnej sytuacji. Dzięki temu zadbacie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Tabletki „dzień po” mogą niekorzystnie wpływać na laktację u kobiet. W związku z tym w celu podtrzymania laktacji warto ich unikać. Do 6. miesiąca życia dziecka nie powinno się również stosować hormonalnej antykoncepcji.
Czy tabletkę „dzień po” można kupić bez recepty?
Jeszcze do 2017 roku tabletka „dzień po” marki EllaOne była dostępna bez recepty na terenie całej Unii Europejskiej. To sprawiało, że z powodzeniem można było ją kupić niemal w każdej aptece. Wiele osób traktowało ją jednak jako zabezpieczenie po odbyciu stosunku płciowego z przypadkową osobą. Pod względem etycznym budziło to spore wątpliwości. Od 2017 roku sytuacja diametralnie się zmieniła.
Tabletka „dzień po” tylko na receptę
W 2017 w całej Unii Europejskiej zrewidowano prawo do sprzedaży tabletek „dzień po”. To sprawia, że obecnie tabletkę „dzień po” można kupić w aptece tylko na podstawie ważnej recepty lekarskiej. Zmiana prawa ma wymusić większą świadomość i odpowiedzialność zwłaszcza u młodych osób. Stosować tabletkę „dzień po” powinno się tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy podstawowe metody antykoncepcyjne mogą zawieść.
Ograniczenie otwartej sprzedaży tego typu preparatów było powodowane względami etycznymi oraz zdrowotnymi pacjentek. Przyjęcie tabletki, która uniemożliwia zapłodnienie, zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem i ma wpływ na nasz organizm. Działanie takiego preparatu to nie tyko hamowanie uwalniania komórki jajowej, ale również możliwe skutki uboczne, z którymi powinniśmy się liczyć.
Obecnie po okazaniu recepty, tabletki „dzień po” można kupić praktycznie w każdej aptece, więc nie powinno to stanowić żadnego problemu.
Ile kosztuje tabletka „dzień po”?
Cena preparatów do awaryjnej antykoncepcji może wahać się w zależności od wybranej tabletki oraz marży aptecznej. W przypadku EllaOne koszt najczęściej mieści się w przedziale 100-120 złotych. Nieco tańsze są tabletki Escapelle, które kosztują około 50-70 złotych.
Awaryjna antykoncepcja to nie aborcja
Niektóre osoby mogą mieć dylemat natury etycznej, jak traktować awaryjną antykoncepcję. Przede wszystkim ta metoda antykoncepcji to nie aborcja. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej to substancje takie jak lewonogestrel i octan uliprystalu nie będą w stanie zniszczyć embrionu. W związku z tym w przypadku zajścia w ciążę, nieskuteczne będzie zastosowanie prepratu „dzień po”.
Tabletka ta jest wysoce skuteczna tylko wtedy, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Wówczas ogranicza aktywność plemników oraz hamuje uwalnianie komórki jajowej. To sprawia, że osoby zastanawiające się nad taką antykoncepcją, nie powinny mieć wątpliwości natury etycznej.
Jak sprawdzić, czy jesteś w ciąży?
Jeżeli po zastosowaniu tabletki „dzień po” macie obawy, że jednak jesteście w ciąży, warto to jak najszybciej zweryfikować. Domowym sposobem może być test ciążowy, jednak jego wynik również może mieć pewien margines błędu.
Najpewniejszym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę ginekologiczną w poradni stacjonarnej oraz przeprowadzenie dokładnych badań. To one dają największą skuteczność w zakresie weryfikacji, czy dana kobieta jest w ciąży, czy nie. Warto o tym pamiętać, a regularne badania u ginekologa w poradni stacjonarnej pomogą Wam w zadbaniu o Wasze zdrowie i uniknięciu wielu chorób.
Skuteczne metody antykoncepcyjne
Jeżeli chcecie zabezpieczyć się przez zajściem w ciąże, to warto sprawdzić skuteczne metody antykoncepcji, które oferuje współczesna medycyna. Regularne ich stosowanie w znacznym stopniu ogranicza ryzyko zajścia w ciążę, ale to nie jedyne zalety. Jeżeli postawicie na prezerwatywy, to ochronią one Was również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Z jakich metod antykoncepcji można skorzystać?
Podstawowe rodzaje antykoncepcji dzieli się na metody hormonalne, mechaniczne, naturalne i chemiczne. Każda z nich cechuje się inną specyfiką działania i przy właściwym stosowaniu ma zapobiegać zajściu w ciążę.
Metody hormonalne
Działanie metod hormonalnych polega na dostarczaniu do organizmu kobiety sztucznych hormonów (w tym estrogenów i progestagenów). Ich stosowanie w znacznym stopniu zapobiega zajściu w niechcianą ciążę. Współczesna medycyna wyróżnia wiele metod hormonalnych, które przedstawiamy poniżej:
- tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i jednoskładnikowe;
- implanty antykoncepcyjne;
- zastrzyk antykoncepcyjny;
- krążki antykoncepcyjne;
- plastry antykoncepcyjne.
Każda z tych metod cechuje się innym sposobem działania, jednak wszystkie gwarantują wysoką skuteczność. W zakresie naszych usług znajdziecie również możliwość wystawienie recepty na antykoncepcję hormonalną. Więcej informacji znajdziecie tutaj !! POD TUTAJ PODLINKUJCIE ZAKŁADKĘ !!
Metody chemiczne
Metody chemiczne antykoncepcji zawierają w sobie silne środki plemnikobójcze. Odpowiadają także za zagęszczenie śluzu w błonie śluzowej macicy. Cechują się łatwością aplikacji oraz łatwą dostępnością. Ze względu na swój skład chemiczny, mogą powodować alergie. Do metod chemicznych zalicza się:
- żele plemnikobójcze;
- gąbki dopochwowe;
- pianki antykoncepcyjne;
- kremy plemnikobójrze;
- globulki antykoncepcyjne.
Metody mechaniczne
Jak sama nazwa wskazuje, metody te działają w sposób mechaniczny. W nich stawia się na stworzneie bariery, która uniemożliwi plemnikom dotarcie do komórki kobiecej. Metody te nie mają negatywnego wpływu na płodność kobiety oraz mogą dodatkowo chronić przed chorobami (prezerwatywy). Do metod mechanicznych zalicza się:
- prezerwatywy męskie;
- wkładki domaciczne;
- kapturki naszyjkowe i błony pochwowe.
Metody te z powodzeniem można stosować również z środkami chemicznymi.
Metody naturalne
Metody naturalne bez wątpienia należą do najmniej skutecznych, a ich największym atutem jest brak potrzeby ingerencji w ludzki organizm. Ponadto są całkowicie darmowe, jednak ich stosowanie jest bardzo ryzykowne. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od stanu zdrowia pacjentki oraz tego, czy jej organizm funkcjonuje prawidłowo. Metody te polegają przede wszystkim na ustaleniu dni płodnych i unikaniu w ich trakcie stosunku płciowego. Do naturalnych metod antykoncepcji zalicza się m.in.:
- metodę Billiinsgów;
- metodę termiczną;
- metodę objawową-termiczną;
- kalendarzyk małżeński;
- komputery cyklu.
Seks powinien kojarzyć się z odpowiedzialnością
Każdy stosunek płciowy powinien być przeprowadzany w sposób odpowiedzialny. Jeżeli partnerzy nie chcą dopuścić do zapłodnienia, to niezbędne jest stosowanie skutecznego środka antykoncepcyjnego. Jego wybór jest kwestią indywidualną i może być uzależniony od okoliczności. Uprawianie seksu bez zabezpieczenia zawsze niesie za sobą ryzyko zapłodnienia i niechcianej ciąży, co może powodować problemy natury psychicznej i emocjonalnej.
Dlatego tak ważna jest edukacja seksualna i budowanie świadomości u młodych osób, które dojrzewają i wchodzą w wiek aktywności seksualnej. W skrajnych przypadkach, gdy inne środki zawiodą, skutecznym ratunkiem może być zastosowanie środków awaryjnych w ramach antykoncepcji. Im szybciej zostaną zaaplikowane, tym większa szansa, że do zapłodnienia nie dojdzie. Właśnie dlatego usługę recepty na tabletki „dzień po” traktujemy priorytetowo. Jeżeli interesują Was skuteczne metody zapobiegania ciąży, dzięki środkom hormonalnym, to również zapraszamy do kontaktu. Takie usługi także posiadamy w swojej ofercie.
Nad bezpieczeństwem pacjentek czuwają renomowanej klasy i doświadczeni lekarze. Posiadają oni niezbędne przygotowanie do wystawiania recept i przeprowadzania telekonsultacji medycznych. Zapraszamy do kontaktu ws. jakichkolwiek pytań lub potrzeb związanych z antykoncepcją awaryjną lub hormonalną.